עכשיו זה מדעי: סריקות מוח גילו - תינוק חש כאב יותר ממבוגר                              בדיקות MRI מוח שעברו תינוקות הראו כי בעת כאב מופעלים אותם אזורים כמו אצל מבוגרים. החוקרת הראשית: סף הכאב אצל תינוקות נמוך יותר והם חשים בכאב אפילו יותר מאיתנו

ד"ר איתי גל http://www.ynet.co.il/images/letter.pnghttp://www.ynet.co.il/images/kav.jpg פורסם:  08.06.15 , YNET 

תינוקות חשים בכאב ממש כמו מבוגרים ואף יותר: כך עולה ממחקר ראשון מסוגו בעולם, שנערך בתינוקות שעברו סריקות תהודה מגנטית מוחית. הממצאים הראו כי אותם אזורים מוחיים המופעלים בזמן כאב במבוגרים, פועלים גם בתינוקות. הממצאים דווחו בכתב העת eLife.בעבר היתה מקובלת החשיבה לפיה מערכת חישת הכאב אצל תינוקות אינה בשלה דיה, ולפיכך הם כמעט ואינם חשים בכאב. גם ביהודות מקובלת היתה הגישה, שבזמן ברית מילה התינוק כמעט שאינו חש בכאב ועל כן אינו זקוק לאילחוש או הרדמה מקומית.

אלא שיותר ויותר מחקרים מגלים את ההיפך, ואחד האחרונים בהם פורסם כעת: החוקרים מאוניברסיטת אוקפורד ערכו סריקות מוחיות בעשרה תינוקות בריאים, בגילאי יום עד שישה ימים, ועשרה מבוגרים, סטודנטים או חברי סגל מאוניברסיטת אוקספורד, בגילאי 23 עד 36.

בעבר היתה מקובלת החשיבה לפיה מערכת חישת הכאב אצל תינוקות אינה בשלה דיה, ולפיכך הם כמעט ואינם חשים בכאב. גם ביהודות מקובלת היתה הגישה, שבזמן ברית מילה התינוק כמעט שאינו חש בכאב ועל כן אינו זקוק לאילחוש או הרדמה מקומית.
 
אלא שיותר ויותר מחקרים מגלים את ההיפך, ואחד האחרונים בהם פורסם כעת: החוקרים מאוניברסיטת אוקפורד ערכו סריקות מוחיות בעשרה תינוקות בריאים, בגילאי יום עד שישה ימים, ועשרה מבוגרים, סטודנטים או חברי סגל מאוניברסיטת אוקספורד, בגילאי 23 עד 36.

חשים בכאב קל

במהלך המחקר, התינוקות מלווים בידי הוריהם וצוות רפואי, הושכבו לישון בתוך מכשיר ה-MRI. המכשיר החל לסרוק את מוחם בזמן שינה רגועה, וגם כאשר דקרו אותם קלות החוקרים בעקב הרגל, בתחושה הדומה לדקירה מעיפרון מחודד. המדובר היה בדקירה קלה בלבד שלא העירה את התינוקות.
 
רייצ'ל אדוארס, בת 33 מאוקספורד, היתה האם הראשונה שנענתה לבקשת החוקרים והסכימה לאפשר את סריקת מוחו של תינוקה אלכס: "אנשים אינם מבינים כמה תינוקות חשים בכאב", אמרה אדוארס. "היה מסקרן להבין יותר בנושא. הייתי לצד התינוק שלי ששכב על מיטת הסורק בצורה רגועה, הצוות הרפואי טיפל בו נפלא, והדקירה הקלה בעקב אפילו לא העירה אותו משך כל הבדיקה"

 בתום הסריקות המוחיות של התינוקות והמבוגרים, הושוו הממצאים. החוקרים מצאו כי 18 מתוך 20 אזורי מוח שהיו פעילים בזמן תחושת הכאב אצל מבוגרים, היו פעילים גם במוחם של התינוקות. הממצאים הראו שהתינוקות לא רק שחשים כאב כמו מבוגרים, אלא אף מבטאים סף כאב נמוך יותר, כלומר - חשים גם בכאב קל.

 צריך לדאוג לשיכוך הכאב שלהם

"עד לאחרונה אנשים לא העלו בדעתם שניתן לחקור כאב של תינוקות באמצעות MRI משום שהתינוקות צריכים לשכב ללא תזוזה בסורק", הסבירה ראש צוות החוקרים, ד"ר רבקה סלייטר מהמחלקה לרפואת ילדים באוקספורד. "עם זאת, תינוקות בגיל פחות משבוע מסוגלים להירדם בתוך הסורק, מה שאיפשר לנו ללמוד על מוחם".

"הממצאים חשובים מאוד בכל הנוגע לכאב", הוסיפה ד"ר סלייטר. "ברור שתינוקות אינם יכולים לומר לנו אם כואב להם, וקשה לפרש כאב רק ממבט.
 
"למעשה, חלק טענו שמוחם של תינוקות אינו מופתח דיו כדי לחוש בכאב, וכשהם קופצים בזמן דקירה - זה רק רפלקס. המחקר שלנו הוכיח באופן מוצק שאין זה כך, והתינוקות חשים בכאב ממש כמו מבוגרים".
 
לדברי ד"ר סלייטר, הממצאים המבהירים את תחושת הכאב המשמעותית אצל תינוקות מצריכים דאגה לשלומם ולשיכוך הכאב שלהם, במיוחד בעת פרוצדורות רפואיות מכאיבות: "אלפי ילדים עוברים פעולות מכאיבות מדי יום, מבלי שהם מקבלים טיפול לשיכוך הכאבים. על הצוותים הרפואיים להקל על הכאב לא רק אצל ילדים גדולים, אלא גם בגיל הינקות"

          רמי גזולי
         מרצה וחוקר קוגניציה 
         ותהליכי למידה. 
         052-6096424 
         Rami@bmind.co.il

 

לייבסיטי - בניית אתרים