גלי מוח עשויים לשמש כתחליף לסיסמאות משתמשים בעתיד הקרוב                                 מאת עדן גוטליב |  7 ביוני 2015,  | gadgety.co.il

חוקרים מאוניברסיטת בינגהמטון שבניו יורק מצאו דרך בה ניתן להחליף את הסיסמאות הותיקות על ידי שימוש בגלי מוח. במחקר שערכו החוקרים גילו כי ניתן לאמת את זהותם של משתמשים בדיוק של 94 אחוזים.

הבניסוי שנערך על 45 נסיינים הוקראו ראשי תיבות נפוצים (DVD, FBI וכו') ופעילות המוח של כל אחד מהנסיינים הוקלטה. לאחר עיבוד הנתונים התגלה כי מוחו של כל נבדק מגיב למילים בצורה מעט שונה. אלגוריתם שפיתחו החוקרים הצליח להבחין בין הנסיינים השונים בדיוק של 94 אחוזים. לטענת החוקרים, בעתיד הקרוב יהיה ניתן לשפר את רמת הזיהוי כך שתעמוד גם בסטנדרטי אבטחה מחמירים.
בשנים האחרונות נכנס לשימוש נרחב אמצעי זיהוי ביומטרי נוסף – טביעת האצבע. על אף הנוחות שבשיטה קיים לה חיסרון אחד גדול למידי – בניגוד לסיסמה מסורתית שמורכבת מאותיות ומספרים, במקרה ובו נגנבת טביעת האצבע של אדם לא ניתן לשנותה לעולם. אדם שטביעת האצבע שלו נגנבה לא יוכל להזדהות שוב בעזרתה מחשש לפריצה פוטנציאלית.
לטענת שרה לאזלו, אחת מהחוקרות בפרוייקט, "טביעת המוח" של אדם כן ניתנת לשינוי. במקרה ובו נגנבה טביעת המוח של אדם ממאגר מידע כלשהו, יהיה באפשרותו ליצור טביעה חדשה בעזרת שימוש בביטויים אחרים, ובכך "לאפס" את סיסמתו.
מכיוון שהפרוייקט נמצא כעת בשלבי המחקר הראשוניים, ניתן להניח כי יעברו שנים רבות עד שיגיע לשוק בתור מוצר מוגמר, אם בכלל. על מנת שיוכל להיות מיושם בצורה נרחבת יש לפתח קודם דרך פשוטה, זולה ובלתי פולשנית לקריאת גלי מוח. ניתן לשער כי גוגל תהיה אחת המאמצות העיקריות של הפרוייקט, ועשוייה לספח אותו אל פרוייקט Abacus ששם לעצמו המטרה להחליף את הסיסמאות המיושנות בדרכי זיהוי אחרות.

          רמי גזולי
         מרצה וחוקר קוגניציה 
         ותהליכי למידה. 
         052-6096424 
         Rami@bmind.co.il

 

לייבסיטי - בניית אתרים