כיצד החיידקים שבמעי משפיעים על המוח ועל מצב הרוח שלנו

מחקרים מגלים שהמיקרואורגניזמים שבגופנו מפרישים כימיקלים שמשפיעים על המוח וההתנהגות. תחום מדעי זה, שזוכה כעת להכרה, עשוי להנפיק מהם בעתיד הרחוק טיפול להפרעות נפשיות

פיטר אנדריי סמית ניו יורק טיימס 19.7.15

18 בקבוקונים התנדנדו אנה ואנה על מתקן מכני חורק שצורתו כמתקן לשקילה. מארק לייט לא הסתיר את התלהבותו. "קיבלנו אתמול משלוח
טרי של דגימות קפואות", אמר לטכנאי המעבדה.                             

 כל בקבוקון הכיל דגימה זעירה של צואת קופים שנאספה ביום הקודם במעבדת הפרימטים הארלו, השוכנת ליד מדיסון שבווסיקונסין, ונשלחה למעבדה של לייט במרכז למדעי הבריאות באוניברסיטת טקסס. לייט, בן 60, מתעניין בצורות החיים שהצואה מכילה. מערכת העיכול של קופים, בדומה לזו של כל בעלי החוליות, מכילה כמויות עצומות של חיידקי מעי.

חיידקים אלו הם חלק מהמיקרוביום – כ-100 טריליון המיקרואורגניזמים (כגון חיידקים) החיים בגופנו, שמשקלם הכולל עשוי להגיע ל-2.7 ק"ג. יחד, הם מהווים איבר שתפקודיו מתחילים להתגלות רק עכשיו. "לא תאמין מה אנחנו מוציאים מקקי", אומר לי לייט, "גילינו שהיצורים שחיים במעי מייצרים נוירוכימיקלים (כגון מוליכים עצביים), ואולי יש לזה השפעה על ההתנהגות שלנו".

מאז שנת 2007, אז הכריזו חוקרים על פרויקט המיקרוביום האנושי שבו יקוטלגו המיקרואורגניזמים החיים בגופנו, גוברת ההערכה להשפעתם. חלקם עלולים לגרום למחלות זיהומיות קשות, כגון מחלות מעי דלקתיות, וחלקם להיאבק בהן. בהתחשב בהשפעה על גוף האדם המיוחסת כעת למיקרואורגניזמים וחיידקים, פרוביוטיים ("טובים") או מזהמים ("רעים"), אין זה מפתיע שחוקרים מתמקדים כעת בהשפעתם על המוח.

חיידקי המעי שלנו (שרק הם בלבד שוקלים 1.5 ק"ג) מפרישים כימיקלים רבים, וחוקרים, ובהם לייט, גילו שעם הכימיקלים הללו נמנים מוליכים עצביים כגון סרוטונין ודופמין, שאחראיים בין השאר לוויסות מצב הרוח, לעיבוד תחושות ורגשות הנכללים בהגדרתו ולסיפוק והנאה. ביקרתי במעבדתו של לייט כמעט שישה חודשים אחרי שהחל בניסוי שבעזרתו קיווה לקבוע כיצד מיקרואורגניזמים מסוימים במעי משפיעים על המוח ומתפקדים כתרופות פסיכיאטריות.

הוא היה שקוע בהרכבת רשימה של תרכובות פסיכואקטיביות המצויות בצואת גורי קופים. הוא תכנן להעביר את המיקרואורגניזמים שמצא בצואת גור גופים אחד למעיו של גור קופים אחר, וכך להעניק לאותו גור מערכת מיקרואורגניזמים חדשה לגמרי. הוא צפה שהדבר ישנה לגמרי את ההתפתחות הנוירולוגית שלו. בניסויו נחקרת היפותזה מסקרנת. חרדה, דיכאון וכמה תסמונות והפרעות הקשורות בילדים, כגון אוטיזם והיפראקטיביות, מקושרים לאנורמליות בקיבה ובמעיים

כשהחל לייט לחקור את הקשר בין מיקרואורגניזמים למוח לפני שלושה עשורים, נחשב הדבר לקוריוז. ואולם, בספטמבר שעבר העניק המכון הלאומי לבריאות הנפש בארה"ב (NIMH) ארבעה מענקים בסך של עד כמיליון דולר כל אחד כתמיכה במחקרים חדשים שעוסקים בחלקם של חיידקי המעי בהפרעות נפשיות. בכך הוא אישש את הלגיטימיות של תחום מדעי זה, אשר תקופה ארוכה נאבק על הכרה. לייט ואחד מעמיתיו הוותיקים ממעבדת הפרימטים הארלו זכו באחד המענקים הללו. סביר להניח, אף שהדבר לא הוכח עדיין, שיום אחד ייעשה שימוש במיקרואורגניזמים כאמצעי לאבחון ליקויים בהתפתחות הנוירולוגית, לטיפול במחלות נפש ואולי אפילו ככלי ריפוי בתוך המוח.
בשנת 2011 פרסם צוות חוקרים ביוניברסיטי קולג' בקורק שבאירלנד ובאוניברסיטת מקמאסטר באונטריו קנדה מאמר מטעם האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית  (NAS) שעסק בניסוי מפורסם שבחן את הקשר בין חיידקי המעי למוח. החוקרים שמטו עכברי מעבדה לתוך מכלי מים גבוהים שצורתם גלילית, בניסוי המכונה "מבחן שחייה מאולצת".

נבדק בו כמה זמן הם שוחים לפני שהם קולטים שהם לא יצליחו להגיע לקרקעית וגם לא לטפס החוצה, ומתחילים, בלית ברירה, לצוף. משך הזמן שהם צפים משמש את החוקרים למדידת מה שמכונה "ייאוש התנהגותי" (תרופות נוגדות דיכאון דוגמת פרוזאק נבדקו בעזרת מבחן שחייה זה).

כחלק מהניסוי, צוות החוקרים, בראשותו של חוקר המוח ג'ון קריאן, האכיל במשך כמה שבועות כמה מכרסמים בדייסה שהכילה חיידק מסוג לקטובצילוס, חיידק נפוץ שחי בגופם של בני אדם וגם משמש 
להתססת חלב בתהליך ייצור יוגורט פרוביוטי. חיידק זה מפריש כמויות עצומות של חומצת GABA - מוליך עצבי מעכב, בעל השפעה מרסנת על מערכת העצבים המרכזית, שמרגיע את הפעילות העצבית (פעילותן של רוב התרופות נוגדות החרדה, דוגמת וליום וזנקס, מתמקדת בקולטני ה-(GABA. קריאן גילה שהעכברים שהוזנו בדייסה המכילה את החיידק הזה שחו זמן רב יותר והיו פחות בייאוש התנהגותי משתק. "הם התנהגו כאילו טופלו בפרוזאק", אמר.

"הם היו נינוחים ורגועים יותר". מתוצאות הניסוי עלה שהחיידק הזה שינה את ההרכב הכימי העצבי של העכברים.
מחקרו של קריאן רק אישש את הראיות שהצטברו לכך שאותות של החיידקים הטוביםמצליחים לחדור דרך המחסום דם-מוח (Blood Brain Barrier): מחסום שמאפשר כניסה של חומרי מזון למוח אבל מונע חדירה של פתוגנים.

איכשהו, אף שבמחקרו מ-2011 לא הצליח לקבוע כיצד בדיוק זה קורה, חיידקים מסוימים במעי מגרים קצות עצבים תחושתיים בדופן המעי, ונושאים את האותות החשמליים שנוצרים במעלה העצב התועה (עצב הוואגוס) לתוך אזורים מוחיים שאחראים לעיבוד רגשות כגון חרדה. זמן קצר לאחר מכן פרסמו קריאן ושותפיו מחקר בנושא בכתב העת Biological Psychiatry שבו כינו את המיקרואורגניזמים שביכולתם לעורר תגובות במוח "פסיכוביוטיים".

רק בשנים האחרונות התחיל המחקר הפסיכיאטרי להתייחס ברצינות לתפקידם של המיקרואורגניזמים בייצור נוירוכימיקלים. עניינו של לייט בשאלה זו החל בפוסט-דוקטורט שלו באוניברסיטת פיטסבורג ב–1985, אז השקיע את כל מעייניו בתחום חדש בעל שם מסורבל: פסיכונוירואימונולוגיה. התיאוריה המרכזית, שעוררה לא מעט מחלוקת בזמנה, טענה שדְחק (סטרס) מחמיר מחלות מפני שהוא מדכא את המערכת החיסונית. ב–1990 במעבדה במנקטו במדינת מינסוטה, סיכם לייט את התיאוריה בשלוש מילים שכתב על הלוח בחדרו: דחק=>חיסון=>מחלה. הניסויים שערך יצרו פרדוקס מבחינתו. כשהכניס עכבר פולש לכלוב של עכבר שחי לבדו נמצאה עלייה בפעילות מערכת החיסון של הפולש — תגבור שלדעתו נועד להילחם בחיידקים שהתלוו לנשיכות ולשריטות שמהן סבל. אך להפתעתו, לא היה בתגבור זה כדי לעצור את הזיהומים. יתרה מכך, העכבר שסבל מדחק חלה. לייט ניגש ללוח ומתח קו על המילה "חיסון". מבחינתו ההסבר לכך היה שהדחק השפיע ישירות על החיידקים המזהמים.


כדי לבחון כיצד חיידקים מסוימים הגיבו לדחק, הוא הכניס לצלחות פטרי חיידקים ובכמה מהן טפטף נוראפינפרין, מוליך עצבי שמיוצר בשעת דחק. למחרת נראו התוצאות לעין והיו ברורות לגמרי: בצלחות שטופטף נוראפינפרין החיידקים שגשגו. בלי ספק, הם הגיבו בחיוב לדחק והתרבו. ואז, כדי לראות אם חיידקים מזהמים עשויים לגרום דחק, לייט האכיל עכברי מעבדה בתמיסה נוזלית שהכילה חיידק מסוג קמפילובקטר, שעלול לגרום לדלקת מעיים והרעלה בבני אדם, אבל לרוב אינו מעורר תגובה חיסונית בעכברים. העכברים שקיבלו את התמיסה נראו בריאים בדיוק כמו העכברים בקבוצת הביקורת. אולם כאשר הכניס אותם למבוך עשוי זכוכית, הם נטו פחות להסתכן ופחות להלך בחלקים הגבוהים והלא מוגנים של המבוך.

במונחים אנושיים, הם גילו חרדה. כשלא הוזנו בתמיסה, הם הלכו על הלוחות המוגבהים והצרים בלא חשש. בניסוי אחר הראה לייט כיצד מצבי דחק אצל עגלים צעירים החמירו זיהומי אי־קולי קטלניים. ובניסוי נוסף, האכיל עכברים בהמבורגר מבשר טחון רזה ששינה את חיידקי המעי שלהם והראה שיפור ביכולות זיכרון ולמידה. דחיית בקשתו של לייט למענק מחקר מהמכונים הלאומיים לבריאות של ארה"ב (NIH) ב-2008 איששה מבחינתו את ההבנה שהקהילה המדעית עדיין לא פתוחה לאפשרות שאורגניזמים חד־תאיים עשויים להשפיע על חלק כלשהו של מערכת העצבים. הוא פרסם את התיאוריה שלו ב־Medical Hypotheses, כתב עת שולי יחסית, המשמש פורום לרעיונות לא קונבנציונליים. התגובות כצפוי היו שליליות. "אנשים אמרו שאני משוגע", הוא אומר.

אבל ב–2011, כשפרסם מאמר שני על התיאוריה שלו בכתב העת Bioessays, והציע שניתן להתאים חיידקים פרוביוטיים לטיפול בהפרעות נפשיות, הקהילה המדעית כבר היתה פתוחה הרבה יותר לרעיון. במקביל ללייט, פורסמו מחקרים נוספים בתחום שהראו תוצאות. בתוך זמן קצר הרעיון שקודם לכן נחשב לא סביר נהפך להיפותזה הממתינה לאישור רציני, והתחום ממשיך להתפתח. בסוף השנה שעברה הציג סרקיס מזמניאן, מיקרוביולוג מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, מחקר באגודה לחקר המוח (SFN) שכותרתו, "חיידקי מעי והמוח: שינוי פרדיגמה בחקר המוח". מישהו השמיט בשוגג את סימן השאלה שהיה אמור להופיע בסוף הכותרת, וכך במקום השערה התקבלה הצהרת עובדה. אם יש מישהו שעשוי לממש את ההבטחה הטמונה כאן זהו מזמניאן, שמחקרו התקדם מעבר לנוירוכימיקלים הבסיסיים. בעזרת מחשבי-על גם הוא מקווה להתקדם אל מעבר לממצאים שמאפיינים עד היום את המחקרים על מיקרואורגניזמים פסיכוביוטיים, ולהגיע לגילויים מכריעים על טיב המנגנונים שבאמצעותם הם  משפיעים על תפקודי המוח. לפני שנתיים פרסמו מזמניאן ועמיתיו מחקר בכתב העת Cell שהצביע על כך שקיימת זיקה מרתקת בין מולקולה בודדה להתנהגות.

במחקר נמצא כי עכברים עם דפוסי תקשורת א־נורמליים או עם דפוסי התנהגות של חזרתיות — למשל כאלה שקוברים גולות באובססיביות — נרגעו לאחר שקיבלו זן של החיידק Bacteroides fragilis.
כיום רשימת הטיפולים הפוטנציאליים שעליהם שוקדים במעבדות בעולם מדהימה. כמה קבוצות חוקרים בינלאומיות מצאו בסריקות מוח ובמבחנים פסיכולוגיים שנערכו בקרב מתנדבים בריאים כי למיקרואורגניזמים פסיכוביוטיים השפעות עדינות אך ברורות. בנוסף, חוקרים מאריזונה השלימו באחרונה ניסוי פתוח של השתלות צואה בילדים עם אוטיזם. במקביל, לפחות שתי מרפאות, באוסטרליה ובאנגליה, החלו להציע טיפולים בחיידקי צואה למחלות של מערכת העצבים כגון טרשת נפוצה. עם זאת, מזמניאן מזהיר כי המחקר עדיין בראשיתו ומיקרוביום הוא כמובן עדיין לא התשובה לכל מחלה. לייט מספק את אותה האזהרה: ''אנשים נואשים לפתרונות, והפחד העיקרי שלי הוא שהריגוש סביב העניין מקדים את המדע. זה מערב פרוע שם בחוץ. אתה נכנס לאינטרנט ורואה שפרוביוטיקה יכולה לסייע לכל דבר. אני אף פעם לא אמרתי את זה. אנחנו באמת צריכים הרבה יותר מחקר לפני שנוציא טיפולים לפועל".

שאלתי אותו אם שינוי אישיות באמצעות השתלת צואה נשמעת מופרכת. ''אם אתה מעביר חיידקים מבעל חיים אחד למשנהו, אתה יכול גם לשנות את ההתנהגות שלו", אמר. "מה שאנחנו מנסים להבין הם המנגנונים שבהם החיידקים עשויים להשפיע על המוח ועל ההתפתחות. האם אני חושב שזה העתיד? כרגע אנחנו רחוקים מאוד משם".

          רמי גזולי
         מרצה וחוקר קוגניציה 
         ותהליכי למידה. 
         052-6096424 
         Rami@bmind.co.il

 

לייבסיטי - בניית אתרים